Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram

Dziś mam dla Was test mazaków – a raczej pisaków – do tkanin fabric liner t-shirt od firmy Fiorello. Pisaki kupiłam w sklepie papierniczo- biurowym za ok 10 zł.

pisaki do tkanin fiorello pisaki do tkanin fiorello

Dane techniczne i instrukcja:

Mazaki sprzedawane są w komplecie po 6 sztuk w różnych kolorach (żółty, czerwony, niebieski, zielony, brązowy, czarny). Pisaki mają blokadę końcówki (nie da się wepchnąć do środka) i wentylowaną zatyczkę.

Instrukcja: Wzór namalowany na materiale pozostawić na 24h, po czym zaprasować. Prasowanie pod nadzorem osoby dorosłej. Pranie w temperaturze max. 60 stopni. Ostrzeżenie – produkt nieodpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.

pisaki do tkanin fiorello pisaki do tkanin fiorello

Pisaki testowałam na trzech rodzajach materiałów. Bawełnianej “pościelówce”, bawełnianej torbie ekologicznej z luźnym splotem i na testowej koszulce (na których na co dzień maluję). Testowałam też dwie formy napisów małych (ok 10 na 10 cm) i większy (ok a4). Wszystkie materiały na których malowałam były wcześniej wyprane i wyprasowane.

Pisaki do tkanin są dobrze napigmentowane, a to znaczy, że kolory są żywe i nie trzeba mocno przyciskać pisakiem by uzyskać odpowiednie krycie na tkaninie. Rysuje się nimi po tkaninie prawie tak dobrze jak po kartce. Należy tylko dobrze naciągnąć materiał, by się nam nie marszczył pod pisakiem. Jeśli będziemy malować zbyt dużo w jednym miejscu farba rozleje się na tkaninę i pozostawi małe kleksy. Trzeba też pamiętać, że pomalowana część bawełny jest mokra od pigmentu więc łatwo można sobie pobrudzić ręce i przez przypadek zabrudzić to co malujemy. Jeśli chcemy malować dwoma kolorami obok siebie (wypełnienia- ramki) to warto poczekać aż pierwsza warstwa wyschnie. Farba przebija na drugą stronę  materiału więc warto zabezpieczyć miejsce malowania i podłożyć kawałek kartonu.

Jak zakończyłam malowanie odstawiłam materiał na 24h do całkowitego wyschnięcia i wyprasowałam je żelazkiem bez pary (zawsze prasuję na lewej stronie lub przez papier do pieczenia by nie ubrudzić niechcący żelazka). Podstawowym minusem jest, jak dla mnie, mała szczegółowość pisaków. Spokojnie możemy narysować grube linie czy pokolorować obrazek, jednak nie zrobimy cienkich kresek i detalina rysunki. Pisaki do tkanin były projektowane z myślą o dzieciach, więc szczegółowość nie jest tutaj dużym minusem.

pisaki do tkanin fiorello  pisaki do tkanin fiorello

Gotowe napisy na koszulkach prałam ręcznie w ok 40oC. Bez detergentów, maksymalnie ręczne szorowanie. Efekt po praniu: Napis się nie spiera, nie farbuje wody. Po wyschnięciu i wyprasowaniu wygląda OK.

Myślę że te pisaki do tkanin to fajna opcja dla wszystkich, którzy chcieli by sobie zrobić napis. Również może być to ciekawy pomysł na spędzenie czasu wolnego z dziećmi, czy to w domu, czy w przedszkolu, czy szkole. Są bezproblemowe i można ich używać w każdych warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że są to pisaki do tkanin więc efekt na koszulkach będzie właśnie jak namalowane mazakami.

Niedługo kolejne testy tego czym można malować po koszulkach. Jestem ciekawa czy Ty coś już testowałaś? Koniecznie napisz mi o tym w komentarzu. Tymczasem zapraszam cię do zobaczenia co jeszcze będę testować.

Kategorie: Kreatywnie